• Od: Tomáš Chalupa

    Z kategorie: NOVÉ OBJEVY

    Publikováno: 19. 11. 2018 | 14:20

Brněnští politologové bojují proti fake news speciální hrou, studenti zase knihou

Politologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity představili novou aktivitu, která má pomoct v boji proti šíření dezinformací mezi studenty středních škol. Skupina studentů pod vedením Miloše Gregora a Petry Vejvodové začíná právě v těchto dnech jezdit do vyučovacích hodin s únikovou hrou s názvem Fakescape. Ta má středoškoláky zábavnou formou naučit základy informační a mediální gramotnosti. Jejich starší spolužáci zase díky daru od Nadace O2 rozšíří svoji publikaci s názvem „Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!“.

Vše začalo už v roce 2016, kdy studenti a pedagogové brněnské politologie spustili projekt Zvol si info, díky němuž dělají osvětu v oblasti informačního vzdělávání prostřednictvím webu a přednášek a později napsali právě knihu s názvem „Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!“. „Cítíme, že kromě akademického prostředí je třeba o tématu pořád mluvit i se širokou veřejností. I když se k němu v poslední době povedlo připoutat větší pozornost, stále vidíme nedostatek materiálů a projektů, které by mohli využívat třeba učitelé na školách,“ říká vedoucí týmu politolog Miloš Gregor.

Právě proto přišla nová generace studentů s únikovou hrou Fakescape, která má podobu čtyř úkolů, v nichž se řešitelé postupně zabývají ověřováním informací, pracují s textem, zkoumají titulky ve zpravodajství a manipulaci s fotografiemi. Všechno je zasazeno v příběhu, kde je hlavním hrdinou novinář pracující v období před prezidentskými volbami v roce 2028. „Hru je možné zadat i odehrát během jedné vyučovací hodiny a učitelé mají prostor i na zodpovězení dotazů nebo dovysvětlení,“ doplňuje studentka Tereza Kráčmarová, jedna z tvůrkyň projektu Fakescape.

Tvůrci hry se nyní rozjedou na střední školy, kde jí budou ještě několik dnů ladit podle reakcí řešitelů a zároveň na místě vždy povedou diskusi, která se bude vracet k tématům, jichž se hra dotkla. Do budoucna ale počítají s tím, že hrací sadu a pravidla si bude moct na svoji školu objednat kdokoliv.

Paralelně k této nové aktivitě se stále rozvíjí i původní projekt Zvol si info. Jeho tvůrci a zároveň autoři „Nejlepší knihy o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!“ nyní získali finanční podporu od Nadace O2. Díky tomuto daru budou moct knihu bojující proti dezinformacím zdarma rozšířit do míst, kde může oslovit další ohrožené cílové skupiny – například do center pro seniory, nízkoprahových klubů, dětských domovů nebo třeba škol.

Stane se tak díky společné akci tvůrců, nakladatelství Albatros Media a nadace O2. Za každý kus knihy, který se během listopadu prodá, nadace zafinancuje druhý, který bude darován. „V dnešní době se digitální technologie vyvíjí rapidním tempem, na které jsou ne všichni z nás připraveni. Proto se Nadace O2 nyní zaměřuje na posílení digitální gramotnosti v české společnosti – abychom se v novém, digitálním světě dokázali pohybovat bezpečně a s rozumem. Nejlepší kniha o fake news je podle nás nejkvalitnějším průvodcem tímto prostředím, a proto máme radost, že ji můžeme ohroženým skupinám přinést jako dar,“ vysvětluje záměry Nadace O2 její ředitelka Anna Kačabová. „Jednou ze skupin, ke kterým chceme knihu o fake news dostat blíže, jsou například senioři. Podle našeho dřívějšího průzkumu totiž dostává devět z deseti seniorů, kteří jsou aktivní na síti, různé řetězové e-maily a téměř polovina seniorů si informace získané ze svých oblíbených zdrojů žádným způsobem neověřuje,“ dodává Kačabová.

DALŠÍ ČLÁNEK: