• Od: Tomáš Chalupa

    Z kategorie: NOVÉ OBJEVY

    Publikováno: 8. 11. 2018 | 09:33

Čeští biologové objevili na Borneu nový druh rostliny, opět je to hvězdnatka

Do tropických lesů ostrova Borneo se vypravil společný vědecký tým biologů z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Tento tým už na Borneu objevil devět zcela nových druhů rostlin, při poslední expedici objevili desátý – pojmenovali jej hvězdnatka kalebitská.

Latinské jméno rostliny je Thismia kelabitiana, česky hvězdnatka kelabitská. Popis nového druhu se objevil v těchto dnech ve vědeckém časopisu PLOS ONE. Podle vědců by objev hvězdnatky kelabitské by v budoucnu mohl přispět k ochraně tropických deštných lesů nejen na Borneu.

„Thismia kelabitiana je v mnoha směrech výjimečná. Přestože je velmi drobná, vysoká nanejvýš 18 centimetru a průměr jejího květu nedosahuje ani dvou centimetrů, jsou květy této hvězdnatky o poznání větší než u ostatních druhů, které z Bornea známe,“ říká člen týmu biologů Michal Hroneš z katedry botaniky.

„Tato hvězdnatka, stejně jako všechny její ostatní příbuzné druhy, patří mezi tzv. mykoheterotrofní rostliny, tedy nezelené rostliny, které se vyživují prostřednictvím houbových vláken rostoucích v půdě kolem rostliny,“ uvedla autorka jejího popisu Zuzana Sochorová. Tento způsob života velmi ovlivňuje vzhled rostlin„Hvězdnatky kromě toho, že nejsou zelené, mají také zakrnělé listy. Vzhledem k drobnému vzrůstu celé rostliny se vyznačují velkými a často i barevnými květy,“ doplňuje Michal Sochor z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. To platí i pro hvězdnatku kelabitskou, jejíž květy jsou zářivě žluté a mají zvláštní tvar připomínající lucernu lemovanou třásnitým límečkem.

Název objevené rostliny odkazuje na oblast Kelabitské vysočiny v malajském státě Sarawak obývané národem Kelabitů, po kterých byla hvězdnatka kelabitská pojmenována. „Tato oblast jako jedna z mála v malajské části Bornea byla dosud ušetřena kácení lesů, a proto patří mezi biologicky nejhodnotnější oblasti celého ostrova. Přesto i lokalita nově objevené hvězdnatky leží na dřevařské koncesi a jen několik málo kilometrů od nejbližších dřevařských cest,“uvedl Martin Dančák. Odborníci doufají, že právě objevy unikátních druhů rostlin mohou další postup zdejší těžby dřeva v tamních lesích zbrzdit a snad i zastavit.

Podobně jako se hvězdnatka kelabitská zřejmě brzy stane emblematickým druhem pro zatím oficiálně nechráněná území Kelabitské vysočiny, mohl by propagaci ochrany přírody pomoci i další významný nález olomouckého týmu. Po 151 letech se jim totiž teprve podruhé v historii podařilo znovuobjevit jiný druh hvězdnatky – Thismia neptunis. Přes svou velikost kolem 9 cm tato rostlina svým bizarním vzhledem zcela vybočuje z představ, které lidé o rostlinách většinou mají. Mohla by tak být tzv. vlajkovým druhem, tedy druhem atraktivním pro širokou veřejnost, který může sloužit jako účinný nástroj ochrany tropického deštného lesa jako celku.

Na expedice do deštného pralesa na Borneu jezdí čeští vědci už několik let. Jejich první „ulovenou“ hvězdnatkou byla Thismia hexagona, následovala Thismia brunneomitra připomínající biskupskou vysokou čepici. Třetím vzácným exponátem je Thismia, která dostala přívlastek inconspicua – nenápadná. Byli to také právě čeští vědci, kteří vymysleli thysmiím jejich český název hvězdnatka.

DALŠÍ ČLÁNEK: