• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: PUBLIKACE

    Publikováno: 9. 10. 2018 | 10:10

Čtenáři sci-fi a fantasy jsou perspektivní jako partneři

Odhadnout, jestli je váš protějšek ten pravý, je velmi těžké, ne li nemožné. Psychologové přesto tvrdí, že například čtenáři vědeckofantastické literatury mají všechny předpoklady chápat, co vyžaduje opravdový vztah a také to rozeznávat u svých protějšků.

S novou a velmi zajímavou studií přišli vědci z univerzity v Oklahomě. Její vedoucí autorka, psycholožka Stephanie Sternová se rozhodla otestovat teorii, která vzešla z jednoho staršího výzkumu. Podle něj lidé, kteří mají zkušenosti s četbou vědeckofantastických románů, mají nezdravá očekávání ohledně toho, jak funguje vztah. Zkrátka jejich čtenářská preference deformuje jejich pohled na lásku.

Sternová a její tým vzali vzorek 405 mužů a žen, u kterých nejprve prověřili jakou literaturu čtou. To probíhalo mimochodem tak, že vybrali 105 reálných a 45 vymyšlených jmen postav či hrdinů a dotyční je měli přiřazovat k různým známým literárním dílům, která četli (nebo měli poznat, že nikam nepatří). Z tohoto se podle Sternové dalo dobře roztřídit, kdo čte jaký druh literatury.

Pak následoval druhý test, který ověřoval, nakolik lidé podporují některé nebo všechny z dvanácti hlavních maladaptivních předpokladů ve partnerském vztahu. Jde například o předpoklad, že nesouhlas je špatný, nebo že by partner měl být schopen uhodnout, na co jeho partnerka myslí, případně že všechny druhy sexuálních aktivit musí být fantastické, pokud se dva lidé opravdu milují. V dotazníku pak respondenti měli ohodnotit na škále, nakolik s daným tvrzením souhlasí.

A pak už jen vědci hledali korelaci mezi odpověďmi v těchto dvou dotaznících. A výsledky ukázaly, že předchozí studie došla ke špatným závěrům. Je to přesně opačně, než se její autoři domnívali. Lidé, kteří v prvním dotazníku byli ve skupině lidí, kteří četli vědeckofantastické romány, dávali následně mnohem nižší podporu oněm maladaptivním předpokladům, než lidé, kteří takové knihy nečetli. Korelace byla velmi silná. A hádejte, kdo dopadl vůbec nejhůře? Čtenáři romantických novel, jako jsou knihy od Daniele Steelové. U těchto respondentů byla nejvyšší podpora všech maladaptivních předpokladů. Z toho vyplývá jasný závěr – nejsou to vědeckofantastické knihy, ale právě romantické novely, kdo deformuje pohled na partnerské soužití. Naopak sci-fi a fantasy u čtenářů rozvíjí komplexní pohled na tyto vztahy a také jejich realistická očekávání.

DALŠÍ ČLÁNEK: