• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ANALÝZY

    Publikováno: 14. 09. 2018 | 09:41

Mají děti deprese a trpí úzkostí? Vědci přišli s návodem, jak mluvit s potomky

Už to asi zažil každý rodič. Jeho dítě nemá o nic zájem, nechce jít ven, hrát si s kamarády, nechce ani být doma. Jen se tak povaluje nebo marní čas nicneděláním. Je smutné a nechce se s nikým bavit. Je to normální a je čas navštívit psychologa?

Vědci v dotazníkovém šetření zjistili, že nejméně polovina rodičů u svých dětí zažila výše popsaný stav. Současně jiné výzkumy říkají, že 7 procent dětí trpí depresemi a 13 procent zažívá silné úzkosti. Dalších 6 procent má problémy s váhou a 13 procent zažilo šikanu. Jak jdou tyto data dohromady?

„Máme tu nárůst dětí, které trpí psychickými problémy,“ říká dr. Nihara Krausová. Rodiče podle ní musí poznat správně příznaky a mít návod, co dělat v případě, že narazí u svého dítěte na některé symptomy psychické nemoci.

Je zcela normální, když se dítě trápí kvůli zkoušce ve škole nebo pláče po hádce s kamarádem. To není nic, co by mělo rodiče znepokojovat. Ovšem tento stav by neměl trvat dlouho, měl by rychle odeznít a zlepšit se. Pokud se tak neděje a situace zůstává stejná, měl by rodič zpozornět.

Jedním ze symptomů je, pokud je jinak sociální a otevřené dítě najednou zamlklé a straní se kolektivu. Nebo pokud své dlouhodobé kamarády a vrstevníky vymění za zcela novou skupinu, a to ve velmi krátkém čase.

Pokud se symptomy projeví, je nejjednodušší cestou snažit se s dítětem o jeho problémech hovořit. Dobré je ho podporovat v jeho aktivitách, zejména těch pohybových a sportovních, jako je bruslení, tančení nebo třeba fotbal.  Pokud nic z toho nemá vliv na změnu stavu, je potřeba obrátit se na odbornou pomoc.

Rodiče ale nejvíce zajímá, jak těmto stavům a problémům předcházet. Dojít k psychologovi se většině lidí moc nechce, je tedy dobré věnovat se prevenci. „Nejdůležitější je otevřenost. Mluvit s dítětem o všem, co ho zajímá a co ho trápí. Jaký měl den, co dělal s přáteli. Nečekat, až krize vypukne a pak říkat: Ok, pojďme si promluvit. Je potřeba být otevřený ve vyjadřování pocitů a emocí,“ říká Dr. Jonna Northová. Podle ní je nejdůležitější umět dítěti vysvětlit, že i negativní emoce jako strach nebo úzkost patří k životu a naučit ho s nimi pracovat. Otevřenost je nejlepším lékem proti případné psychické poruše. Dobré je také nebýt zcela pohlcen prací, zkrátka nedělat příliš moc věcí naráz a nenutit k tomu vlastní děti. Přílišné zahlcení a nabitý program také vyvolává stres.

DALŠÍ ČLÁNEK: