• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ANALÝZY

    Publikováno: 8. 04. 2018 | 10:53

Hledání signálů z vesmíru nikam nepovede, mimozemšťané zemřou, než k nám jejich zprávy přijdou

Hledání jakýchkoliv mimozemských signálů se věnuje celá řada institucí i jednotlivců. Stále doufáme, že zachytíme zprávy z hlubin vesmíru, které nám ukáží, že nejsme v tomto universu sami. Ovšem jak varují vědci, ani zachycení zprávy nemusí znamenat, že na druhé straně je stále někdo, kdo jí vyslal. Signál poletí vesmírem miliardy let a za tu dobu už nejspíš celá civilizace dávno zmizela.

Za vším stojí poměrně nízká rychlost šíření radiového signálu. Ten letí vesmírem rychlostí přibližně 300 000 kilometrů za sekundu. To se sice jeví jako závratná rychlost, ale z hlediska vesmíru to zase tak úžasné není. Podle švýcarských vědců by k nám takový signál letěl miliardy let. Je to zpoždění, které si v podsatatě ani nelze představit. Moderní lidstvo existuje něco přes 2000 let. Ani ti největší optimisté si nemyslí, že lidstvo bude na Zemi existovat za dvě miliardy let. A stejné to bude s odesílateli oné zprávy, kterou bychom případně na Zemi zachytili.

Pro představu se stačí podívat, jak to vypadá s úplně prvními radiovými signály. Ty lidstvo začalo vysílat před zhruba osmdesáti lety. Za tu dobu urazily radiové vlny 0,001 procenta vzdálenosti naší galaxie. Takovým způsobem se zkrátka komunikovat nedá.

Tento problém je znám už velmi dlouhou dobu. V roce 2016 profesor Cox řekl, že nejsme schopní v žádném případě vypátrat mimozemskou civilizaci. A dr. Claudio Grimaldi k tomu dodává. „V době, kdy zachytíme nějaký signál, budou jeho odesílatelé už dávno pryč.“

Znamená to, že se jako lidstvo nedokážeme nikdy spojit a to ani prostřednictvím radiové komunikace, s žádnou jinou existující mimozemskou civilizací. Je to velmi krutá pravda, kterou mnoho lidí nechce slyšet. Je to současně i odpověď na známý Fermiho paradox, který říká, že jestliže je vesmír plný života a vyspělých civilizací, jak to, že jsme se s žádnou ještě nepotkali. „Je to proto, že není možné řídit svět, který má schopnost zničit sám sebe, který vyžaduje globální vládu, aby tomu zabránila.“ Jinými slovy s příchodem technologií přichází i ničivé zbraně, které dříve nebo později zničí svět svých tvůrců. A kdyby to náhodou nebyly zbraně, mohou to být další důsledky činnosti vysoce technologicky rozvinutých civilizací. I ty pociťujeme už dnes v podobě globálních změn klimatu.

Všechny tyto zákonitosti budou platit pro jakoukoliv rozvinutou civilizaci a u žádné se nedá předpokládat, že bude existovat miliardy let. A pak tu máme ještě teorie nedávno zesnulého Stephena Hawkinga, který lidstvo přímo varoval před snahou kontaktovat mimozemšťany. Ti nemusí být vůbec přátelští a mohou lidstvo vyhubit. Měli bychom se tedy spíše připravovat na variantu, že se nikdy s žádnými mimozemskými civilizacemi nespojíme. Teď a tady jsme ve vesmíru sami.

DALŠÍ ČLÁNEK: