• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ANALÝZY

    Publikováno: 1. 11. 2018 | 14:06

Lidé věří více svým instinktům než rozumu, je to ale dvojsečná zbraň

Experti provedli experiment na 450 dobrovolnících, aby odhalili, jakou roli v našem rozhodování hrají instinkty a jakou racionalita. Výsledky byly, jako obvykle, překvapivé. Lidé dají mnohem více na instinkt, než svůj rozum.

Lidé věří více svým instinktům, protože to podle nich samých více odpovídá jejich osobnosti, přirozenosti a naturelu. Poslechnout svůj instinkt je to samé jako poslechnout své vlastní já nebo sebe sama. Poslechnout rozum je jen chladná racionální kalkulace zbavená emocí.

Vědci se domnívají, že správná strategie při rozhodování je dát částečně na instinkt a částečně na rozum. Bohužel tyto dvě složky jdou často proti sobě a každý „hlas“ říká něco jiného.  „Při tvorbě konkrétního rozhodnutí lidé musí zvažovat nejen co zvolit, ale také jak to zvolit. Cesta, kterou jsme k rozhodnutí je stejně důležitá, jako rozhodnutí samotné,“ říká Sam Maglio, psycholog z univerzity v Torontu.

V konkrétním experimentu měli lidé vybírat věcí, jako byly hotelové pokoje, domy, nebo třeba DVD přehrávače. Vybrat měli ten, který by si oni sami pořídili. Lidé si mohli zvolit v každé kategorii, vždy měli vybrat to, co jim lépe vyhovuje nebo co je prostě lepší.

Ti, co volili podle své intuice do své volby promítali sebe sama a své postoje a hodnoty. Ti, kteří volili racionálně, zvažovali konkrétní benefity a přínosy volby. Nešlo však o expresi jich samotných, ale pouze jejich racionálních úvah.

Lidé, kteří učinili rozhodnutí podle své intuice si byli svým rozhodnutím mnohem více jistí, než „racionalisté“. Také byli odhodláni své rozhodnutí více hájit a stát si za ním. Zkrátka rozhodnutí učiněné intuicí je pro nás zásadnější a jsme si jím více jistí. Racionalita je paradoxně slabší a méně důležitý rádce. Mýlit se přece může každý, ne?

Problém ovšem je, že intuitivní rozhodnutí nejsme schopni změnit. Stojíme za nimi i ve chvíli, kdy už je jasné, že jsme se mýlili. Když se ukáže, že takové rozhodnutí bylo chybné, působí nám to mnohem větší bolest a diskomfort, než u racionálního rozhodnutí.

DALŠÍ ČLÁNEK: