• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ZAJÍMAVOSTI

    Publikováno: 19. 07. 2018 | 12:56

Lockheed-Martin vytiskl na 3D tiskárně největší součástku v historii, obří nádrž na palivo

3D tisk je neprávem opomíjená technologie, která v brzké budoucnosti může změnit celý svět podobně jako třeba internet nebo mobilní technologie. Na tomto poli se toho děje mnoho zajímavého, často mimo pozornost médií. Koncern Lockheed-Martin například nyní zveřejnil, že vytiskl největší součástku, jakou kdy kdo na 3D tiskárně vyrobil.

Jde o titaniovou nádrž na palivo, která najde využití ve vesmírném programu. Nádrž pojme 73 galonů tekutiny. Nádrž se skládá ze tří částí. Dvě jsou kupolovité části o průměru zhruba 1,5 metrů, které budou na každém konci nádrže. Prostřední část je skoro třímetrový válec, v podstatě trup celé nádrže.

K čemu má nádrž sloužit. Společnost, která už provozuje na oběžné dráze množství satelitů, chce v tomto tanku dovážet k satelitům palivo. Zejména se to týká komunikačních satelitů Lockheed-Martin 2100. Ten je poháněn motory na hydrazinové palivo, které je uloženo v nádržích o kapacitě 1368kg.

Lockheed-Martin na 3D tisk sází dlouhodobě a vidí v něm cestu do budoucna, jak zefektivnit výrobu technologických komponentů a učinit jí výrazně levnější. Také se tím výrazně sníží množství odpadového materiálu, který vzniká při výrobě. Ta se tak stává i ekologičtější. To jsou ostatně i hlavní výhody technologie 3D tisku obecně.

„Snížíme dobu výroby o 87 procent. Doba dodání se tak zkrátí ze dvou let na tři měsíce,“ říká Rick Ambrose, viceprezident vesmírné divize společnosti. Lockheed-Martin byl první společností, která využila technologii 3D tisku ve vesmírných plavidlech. Do budoucna má tento trend vzrůst. Už  nyní firma produkuje tisíce nejrůznějších součástek a komponent vytištěných na tiskárnách. Doposud měl ale největší díl velikost asi jako toustovač.

Lockheed-Martin ale zdaleka není jediný producent v oblasti letectví a kosmonautiky, který 3D tisk využívá. V roce 2016 například firma Oak Ridge vytvořila na tiskárně speciální vrtací a řezací zařízení používané při výrobě letadel. Jeho tisk trval 30 hodin a měl na délku téměř pět metrů. Jde o největší vytištěný objekt vůbec.

DALŠÍ ČLÁNEK: