• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: VĚDECKÉ TEORIE

    Publikováno: 8. 08. 2018 | 14:01

Může mít alkohol ve vztahu pozitivní roli? Za určitých okolností ano, tvrdí vztahová poradci

V populární britské TV Show Steph and Dom, se objevil dotaz anonymní divačky. Po padesátce se rozhodla, že bude zcela abstinovat. Její partner ale podobný krok neučinil a do jejich vztahu se vkradlo podivné napětí, které tam dříve nebylo. Může být abstinence chyba? A jakou roli vlastně hraje alkohol ve vztazích? Vztahoví poradci Seth a Dom téma rozebrali a přišli i s kontroverzním návrhem.

Na prvním místě je potřeba říct, že seknout s alkoholem je prostě správná věc. Ze zdravotních i jiných hledisek jde o krok, kterému lze jedině zatleskat. Na druhou stranu je potřeba říct, že naše kultura a alkohol k sobě mají blízko. Britové si rádi dají sklenku vína nebo whiskey, u nás jede tradičně pivo, a to zdaleka ne jen v hospodách, ale i v domácnostech. Je také potřeba rozlišovat mezi společenským pitím, kdy si dá člověk jednu dvě skleničky k příjemnému hovoru a alkoholismus, kdy se tzv. „pije první liga“, což s nějakým společenským pitím nemá nic společného.

Pokud se bavíme o prvním typu, tedy občasný drink, pak lze najít i několik problematických bodů, jak takové rozhodnutí může vnést do vztahu jistou disbalanci. Zaprvé muž si připadá provinile, že on pije, zatímco žena je střízlivá. Může to dojít až tak daleko, že bude žádat o povolení, aby se mohl napít, protože jeho žena nepije. To ho může stavět do role, do které se nechtěl dostat. Vždyť dříve, když pili oba, žádné povolení nepotřeboval. Stejně tak žena se může cítit více senzitivní vůči alkoholu. Najednou ho vidí všude, támhle je flaška v baru, tady zase sklenice s vínem, může se to stát předmětem určitého sváru.

Pokud se alkohol stane tématem hovorů, bude se kolem něj točit stále více pozornosti, může to vztah skutečně narušit. Steph a Dom jednoznačně radí nechat věcem volný průběh. Rozhodnutí abstinovat by nemělo ze strany ženy nijak dále navazovat na chování k jejímu muži. Je to její rozhodnutí a on jej respektuje, ale nevychází z něj automaticky, že ona po něm chce to samé nebo dokonce že by měla dávat nějaká povolení, kdy a kolik pít. Stále se ale bavíme o pití v malé míře a nikoliv o alkoholismu, to je třeba zdůraznit.

Velmi ošemetné může být také přemlouvání partnera, aby se vydal stejným směrem. Pokud žena cítí, že je tomuto řešení nakloněn, může to zkusit, ale v žádném případě ho do něj nemá nutit, protože to může napáchat více škody než užitku. Dom i Steph se shodují na tom, že by vůbec neškodilo, kdyby si žena občas s manželem sklenku vína dala, zejména u společného hovoru. Sice tím opustí svou absolutní abstinenci, což je samozřejmě škoda, na druhou stranu možná zachrání jejich vztah.

DALŠÍ ČLÁNEK: