• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: NOVÉ OBJEVY

    Publikováno: 25. 09. 2018 | 16:06

Nosíte v těhotenství parfémy? Podle vědců to ovlivní vaše dítě

Jak souvisí parfémy, používání umělohmotných nádob a zdraví dětí? Podle vědců velmi. Pokud žena používá v těhotenství parfémy a umělohmotné nádoby na jídlo, může její dítě mít problémy s chápáním komplexních nebo složitých myšlenek.

Je to tak, že pokud těhotná žena velmi často ohřívá jídlo v mikrovlnce v plastových nádobách a také nosí parfémy, ovlivňuje tím negativně svůj plod a jeho zdravý vývoj. Tvrdí to tým vědců z univerzity v Illinois. Do těla se totiž takto dostávají chemikálie, které mají vliv na hormonální rovnováhu v těle matky.

Vědci to testovali na myších, kterým v době březosti dávali speciální krmivo obsahující stejné látky, jako jsou v parfémech nebo plastových dózách na jídlo. A pak zkoumali vlastnosti narozených myší. Ty v dospělosti nebyly tak bystré, jako jejich vrstevníci a měli jen základní kognitivní schopnosti. Zkrátka ve třídě by rozhodně nepatřily k nejchytřejším. A vědci to dávají jednoznačně do souvislosti s podávaným krmivem, respektive látkami v něm obsaženými.

Psycholožka Danice Jurasková řekla, která výzkum vedla, že výsledky výzkumu byla naprosto šokována tím, jak přímý a jednoznačný dopad tyto látky měly. Prý díky tomuto výzkumu začne svým těhotným klientkám radit, aby se parfémům a plastovým dózám vyhýbaly obloukem. „Platíme cenu za zvyklosti moderní doby. Musíme to ale změnit, pokud je cena příliš vysoká,“ řekla Jurasková.

Jurasková se po celou svou kariéru zabývá vlivem hormonů na lidský mozek a lidské chování. Výsledkem její studie ale prý nemá být zákaz těchto chemikálií. „Rozhodně je nechceme zakázat. Prožíváme dobu, kdy se zakazují věci, které zdaleka nejsou škodlivé. Tohle je dlouhodobá záležitost,“ vysvětlila Jurasková. Podle ní by stačilo, kdyby těhotné ženy prostě ignorovaly nebo bojkotovaly výrobky obsahující tyto chemikálie. „Moje rada je jednoduchá. V průběhu těhotenství a kojení se vyhýbejte ohřívání jídla v plastových obalech, vyhýbejte se parfémům a osvěžovačům vzduchu. Být nenavoněná je prostě lepší, protože parfémy obsahují škodlivé chemikálie,“ uzavírá Jurasková.

DALŠÍ ČLÁNEK: