• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ANALÝZY

    Publikováno: 8. 08. 2018 | 14:00

Pár piv může pomoci mužům s neplodností, mají díky tomu více spermií

Nová studie říká, že několik piv během týdne nebo lahev vína může pomoci s neplodností u mužů. Vědci totiž zjistili, že občasní pijáci mají více spermií, než abstinenti a jejich kvalita je vyšší.

Italští výzkumníci se ptali 323 mužů, zda pijí alkohol a případně kolik. A pak podrobili analýze jejich spermie. Výsledek byl zajímavý. Nejlepší spermie měli ti, kteří spadali do kategorie „občasných pijáků“. Lahev vína přes týden nebo několik plechovek či lahví piva, to je tak maximální množství, které tito muži vypijí. To znamená, že nejsou v žádném případě alkoholici, ani se neopíjejí, alkohol popíjejí v malém množství. Dělají tím ale dobrou službu svým spermiím.

Studii vedla klinika Fondazione v Miláně. Podle závěreční zprávy antioxidanty ve víně a látka zvaná xantohumol obsažená v pivu vylepšují vlastnosti spermií. Jsou díky nim odolnější a je jich také více. Jejich stěny jsou odolnější, tudíž jich do cíle, tedy k ženskému vajíčku, dorazí více.

„Zjistili jsme, že muži, kteří vypijí 4-7 jednotek alkoholu týdně, mají vyšší počet spermií než ti, kteří alkoholu vypíjí více nebo naopak méně,“ říká vedoucí výzkumu Elena Ricci. Podle ní je přesně toto množství nejlepší pro zlepšení možnosti početí potomka.

Je potřeba říct, že spojování alkoholu s plodností je zatím stále velmi kontroverzní téma. Existuje mnoho studií, které říkají, že zejména pití alkoholu ve velké míře má negativní účinky na spermie a plodnost. Výzkumy v jednotlivých zemích se také liší v tom, jak počítají tzv. jednotky, to znamená množství alkoholu. V Itálii je jedna jednotka 12,5 gramů  zatímco ve Velké Británii je to 8 gramů.

I při těchto metodologických problémech je ale podle Ricci výsledek zcela jasný: Ti, kdo zcela abstinují nebo naopak pijí alkoholu příliš, mají méně spermií než ti, kteří jsou někde mezi těmito dvěma extrémy. Jestli to přesně znamená polovinu lahve vína týdně nebo dvě třetiny, není až tak podstatné. Důležité je nezacházet do extrémů. Samozřejmě je potřeba také zdůraznit, že samo pití alkoholu v dané míře šance pouze vylepšuje, ale není zárukou, že k oplodnění skutečně dojde. Zkrátka, dejte si sklenku a uvidíte.

DALŠÍ ČLÁNEK: