• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ANALÝZY

    Publikováno: 12. 02. 2018 | 13:31

Polovině z nás chybí gen stárnutí. A vypadáme díky tomu mladší. Patříte mezi ty vyvolené?

Proč někteří patří mezi ty šťastné a vypadají mnohem mladší a jiní zase starší? Kromě známých faktorů, jako je například kouření a pití, vědci zjistili, že za to může jeden gen.

Výzkumníci z Británie a Nizozemska dali dohromady několik dobrovolníků a ukazovali jim fotografie více jak čtyř tisíců mužů a žen. Úkolem respondentů bylo pokusit se odhadnout jejich věk. Obě skupiny – mladistvě i staře vypadajíci – pak porovnávali na základě jejich DNA. V závěru svého zkoumání zjistili, že hlavní příčina vězí v genu MC1R a jeho absenci či zkopírované verzi.

Tváře

Až 6 % lidí ze studie mělo více kopií genu a vypadali o dva roky starší. Kolem 43 % mělo pouze jednu sadu genu a vypadali starší o rok. Zbývající polovina neměla gen ale vůbec a vypadala naopak o dva roky mladší. Dysfunkční gen byl jindy nalézán u zrzavých lidí, kteří obecně vypadají mladší než ostatní. Nyní do sebe všechno tedy zapadá a vědci už ví, že právě tento gen ovlivňuje naše stárnutí.

Stále samozřejmě nevíme, jak přesně tyto geny fungují. Podle jednoho z vedoucích studie, doktora Davida Gunna, můžou ale tyto poznatky pomoci k nalezení nových metod v boji proti stárnutí. Všem, kteří o to zvláště usilují, pak doporučuje starat se především o své zuby, přestat kouřit a chránit se před sluncem.

DALŠÍ ČLÁNEK: