• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ANALÝZY

    Publikováno: 8. 04. 2018 | 12:25

Psi nemají rádi, když je drbete na břiše, trpí to jen kvůli lidem

Znáte to, váš pejsek leží na zádech, a vy ho drbete na bříšku. Vypadá naprosto spokojeně a zdá se, že je štěstím bez sebe. Ve skutečnosti ale není, tvrdí vědci. Dělá to jen proto, že se to líbí vám.

Doktorka Jill MacKayová z univerzity v Edinburghu, specialistka na domácí mazlíčky, tvrdí, že lidé se ke svým psům chovají na základě zcela mylných dojmů a předpokladů. Psi jsou velmi učenliví, takže vidí, co se jejich pánům líbí. Třeba, že je rádi drbou na břiše. Ve skutečnosti se to psům nelíbí ani si to nijak neužívají, ale prostě se adaptovali a zjistili, že tohle jim rádi jejich páníčci dělají. Ti to zase dělají proto, že si myslí, že se to líbí psům, takže vzniká jakýsi začarovaný kruh, kdy se vlastně obě strany přetvařují.

Psi  vystavují břicho jako výraz důvěry, ale rozhodně to není pozvánka k tomu, aby jim na ně někdo šahal nebo je hladil a drbal. „Když ukáže břicho, říká tím druhému psu: Vím, že jsi hodný pes a věřím ti, nemusíme se prát. Když to udělají vůči člověku, znamená to to samé. Ale jsou velmi stresováni, když jim člověk v takové pozici naruší jejich osobní prostor a začne je drbat. Ale naučili se to snášet, protože se to lidem líbí,“ říká MacKayová.

Chyb v chování vůči psům děláme více. Například okřikování, když psi štěkají, naši čtyřnozí kamarádi vyložené nesnáší. Když pes štěká na příchozího, většina lidí na něj začne volat: Azore, nech toho, ticho! Jenže pes v tu chvíli vůbec nechápe, co se děje. Může si vaše volání vykládat zcela opačně, tedy že se vám jeho štěkání líbí a tak „štěká“ taky. Nebo si myslí, že jste rozrušeni z toho, kdo právě přišel a o to víc se ho sám snaží zahnat štěkáním.

Podle MacKayové je v takové situaci nejlepší být potichu a vůbec se na psa nedívat. Psi nás totiž milují a touží po očním kontaktu se svým pánem. Pokud se ale jejich pán na ně v takové chvíli záměrně nedívá a je zcela potichu, sami pochopí, že štěkání asi není to, co by mu dělalo radost a nechají toho.

Lidé se chovají ke psům chybně ne záměrně, ale protože jim nikdo nevysvětlil, jak jejich chování psi chápou. Je to celý řetězec nedorozumění a chyb, který vede k tomu, že psi se chovají nepřirozeně nebo jsou naopak vystaveni nepříjemnému chování od svých pánů. Jedinou cestou je dokonale znát svého psa a také se v této oblasti co nejvíce vzdělávat a snažit se svého čtyřnohého miláčka pochopit.

DALŠÍ ČLÁNEK: