• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ZAJÍMAVOSTI

    Publikováno: 3. 02. 2018 | 20:23

Relikt z bájné Atlantidy, nebo pouhý padělek? Dáma z Elche je pro vědce stále velkou záhadou

Torzo sochy znázorňující mladou ženu objevili archeologové v roce 1897. Stalo se tak ve městě Elche ve španělském Valencijském společenství, proto jí dali jméno Dáma z Elche. Okolnosti kolem jejího vzniku jsou ale záhadou dodnes.

Bysta nejspíše pochází ze 4. století př. n. l. Znázorňuje hlavu ženy se zvláštní ozdobou na hlavě. Jedná se o jakási dvě kola, připomínající ulitu, spojená ozdobným páskem a zakončená něčím, co připomíná kapuci nebo čepici. Možná se jednalo o část slavnostního kněžského obleku a je dost pravděpodobné, že hlava je jenom pozůstatkem ze sochy zobrazující celé ženské tělo.

Právě nezvyklá ozdoba dělá archeologům vrásky. Nemohou ji totiž přiřadit k žádnému známému antickému stylu. Kromě dekorace na hlavě má žena taky pozoruhodné náušnice a masivní náhrdelníky.

Podle některých vědců by mohla mít tajemná socha spojitost s bájnou Atlantidou. Ozdoba na hlavě možná vůbec nebyla součástí svátečního obleku a svým technologickým vzezřením spíše upomíná na vyspělou kulturu tohoto údajně ztraceného kontinentu. Najdou se však i zastánci teorie, podle níž je cela bysta pouhý padělek. Dle uměleckého historika Johna F. Moffitta na tuto domněnku poukazuje například fakt, že oči a nos ženy jsou až příliš dokonale vytesány na to, že se má jednat o dílo z předkřesťanského Španělska.

Tak jako tak je Dáma z Elche považována za jedno z největších kulturních dědictví Španělska. K vidění je v Národním archeologickém muzeu v Madridu.

DALŠÍ ČLÁNEK: