• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: NOVÉ OBJEVY

    Publikováno: 23. 11. 2018 | 12:32

Roboti nezničí lidstvo, jakmile se zapojí do rodinného života, budou vítaní, tvrdí profesor

Sir Nigel Shadbolt je předním britským odborníkem na problematiku umělé inteligence. Na rozdíl od mnoha svých kolegů v ní nevidí ohrožení lidstva ani neočekává povstání robotů. Ve skutečnosti v nich vidí cenné pomocníky zejména v domácnostech.

Blíží se doba, kdy roboti budou v interakci se zcela malými dětmi, budou cosi jako jejich chůvy a budou se o ně starat. V takové situaci nelze předpokládat, že by roboti zaměřili své úsilí ke zničení lidstva a ovládnutí planety.

Upozorňuje, že roboty a umělou inteligenci v těch nejčernějších barvách znázorňuje zejména Hollywood. „Jsou vždycky zlí, šílení a nebezpeční. Rozhodně byste se nechtěli dostat do jejich blízkosti. To je ale nepochopení toho, kde leží základní problém. Není to umělá inteligence, co by nás mělo děsit, ale naše přirozená hloupost,“ tvrdí Shadbolt.

Roboti podle něj nikdy nebudou nebezpeční. Budou to stroje zaměřené na přesné plnění konkrétních úkolů. S tím by nesouhlasil třeba Elon Musk, který tvrdí, že je potřeba rozlišovat mezi funkční umělou inteligencí zaměřenou na cíl, jak o ní mluví právě Shadbolt a takzvanou obecnou umělou inteligencí, která má ohromný výpočetní výkon a není svázána pouze jedním úkolem. Právě tento typ umělé inteligence je podle Muska nebezpečný.

Bez ohledu na tuto akademickou debatu se Shadbolt domnívá, že lidé si k robotům velmi rychle vypěstují citové pouto a naučí se s nimi soucítit. „Budeme si do těchto systémů projektovat naše vlastní emoce,“ domnívá se Shadbolt. Robot, který se o nás staral, když jsme byli dětmi, pro nás nebude indiferentním předmětem, jako třeba starý vysavač nebo kávovar. Bude součástí našeho života a naší minulosti. „Budou s námi od dětské postýlky až do urny,“ prorokuje Shadbolt. A připomíná, že roboti a lidé mají pevné pouto už dnes, když poukázal například na nedávný pohřeb robotického psa v Japonsku. Shadbolt se zdá být k umělé inteligenci možná až příliš optimisticky naladěný, když superpočítače nazývá pyramidami a katedrálami 21. století, které se nemáme obávat vybudovat.  

 

 

DALŠÍ ČLÁNEK: