• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ZAJÍMAVOSTI

    Publikováno: 19. 06. 2018 | 13:51

Ruská supersonická neporazitelná zbraň bude připravená v roce 2020

Nadzvukový kluzák Avangard se může pohybovat dvacetinásobnou rychlostí zvuku. Může udeřit do několika minut kdekoliv na světě. Je to zbraň, proti které zatím není žádná účinná obrana. A Rusové tvrdí, že jí za dva roky dokončí. Máme se bát?

Z utajených zdrojů amerických tajných služeb se dostalo na světlo několik informací o projektu Avangard, na kterém Rusové pracují už třicet let a tři roky probíhají závěrečné testy. Má jít o nadzvukové letadlo, nejspíše kluzák, který bude schopen letět dvacetinásobkem rychlosti zvuku. To z něj činí ultimátní zbraň, která může dopadnou v několika minutách na cíle po celém světě. Kluzák bude nasazen na mezikontinentální balistickou střelu a díky svým aerodynamickým vlastnostem jí vyvede až na samý okraj atmosféry a

Prý ale nedopadly dobře zkušební testy. Ten v roce 2017, který měl být už třetí v pořadí, se hrubě nevydařil a zařízení se zřítilo dříve, než zasáhlo cíl. I kvůli tomu se musel posunout termín dokončení projektu. Ruský prezident Vladimir Putin je nicméně velmi optimistický, o zbrani už otevřeně hovoří a označuje jí doslova za „neporazitelnou“.

Pravda je, že jestli skutečně odpovídají její parametry zveřejněným informacím, budou mít ostatní mocnosti v čele se Spojenými státy asi těžkou hlavu. Proti takové zbrani totiž budou současné obranné systémy nejspíš neúčinné. Taková střela letí rychlostí, jakou dopadá meteorit, střely zaměřené na ničení balistických raket jí nedokážou zasáhnout.

Otázka je, jak moc je celá věc reálná. Rusko s oblibou vypouští podobné informace, například o nadzvukovém jaderném torpédu, ovšem zatím ani jedna z těchto věcí nebyla dotažena do konce. Na druhou stranu Rusko dokázalo úspěšně dokončit například projekt tanku Armata, který je absolutní špičkou mezi tanky. Takže není radno Rusy podceňovat a je načase začít hledat cesty, jak se těmto novým zbraním postavit.

 

 

DALŠÍ ČLÁNEK: