• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ANALÝZY

    Publikováno: 8. 08. 2018 | 13:59

Sex, stres, spermie, to jsou podle odborníků hlavní problémy s početím

Jeden ze sedmi párů ve Velké Británii má problémy s otěhotněním. Situace je podle expertky na umělé oplodnění Emmy Cannon dána třemi hlavními faktory – sexem, stresem a spermiemi.

Lidé si přejí otěhotnět hned, hledají rychlé řešení, prostě spravit problém. Ale otěhotnění není něco, co lze spravit za dva dny nebo za týden, chce to čas a trpělivost. Pokud bychom se na nás dívali jako na živočišný druh, zjistíme, že jsme vždy měli problémy s otěhotněním. Na rozdíl od ostatních živočichů se velmi dlouho staráme o svá mláďata. Jejich šance, že přežijí, se s porodem radikálně zvyšuje. Právě proto nám příroda neumožňuje lehce otěhotnět nebo mít standardně pět až deset potomků. Třeba taková ryba naklade stovky vajíček, odplave a nechá je tak. Nikdy více své potomky nevidí nebo se o ně nestará. To je úplně odlišná strategie, než jakou mají lidé.

Problémy s početím tu byly podle Cannonové vždy, ale za posledních dvacet let se výrazně zkrátila doba, po které se páry obracejí na kliniky umělého oplodnění. Zkrátka nechtějí čekat a dále to zkoušet a chtějí pomoci s řešením hned. Je to nastavením celé společnosti, která je zaměřena na dosahování konkrétních cílů. Chci mít dítě, nedaří se to, je potřeba ten cíl splnit a jít za dalším, tak to podle Cannonové vidí dnešní mladí lidé.

Druhým faktorem je kvalita spermatu, která setrvale klesá. Možná je to jen problém velkých měst, ale každopádně je to problém. Obecně je jediným řešením netlačit tolik na pilu, nestresovat se. Pokud člověk k sexu a k plození dětí přistupuje jako k úkolu, nebo dokonce povinnosti, není se vůbec co divit, že není úspěšný. Buďte hraví, nepočítejte dny, týdny ani pokusy, nesrovnávejte se s ostatními. Nezjišťujte, jak dlouho trvalo vašim známým než otěhotněli. Není to závod, je to dlouhodobý projekt, který by měl zůstat tak trochu tajemný. Výpočty a hledání správného postupu ve výsledku jen škodí. Prostě si sex užívejte.

Budoucnost nespočívá v ještě větších zásazích lékařů a dalším rozvoji byznysu kolem umělého oplodnění. Čím více budou lidé do přirozeného procesu zasahovat a čím více se budou spoléhat na pomoc doktorů, tím to bude horší. Hrozí nebezpečí, že příští generace si nechají zmrazit vajíčka, budou otěhotnění stále odkládat kvůli bydlení, práci nebo kariéře.

DALŠÍ ČLÁNEK: