• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ZAJÍMAVOSTI

    Publikováno: 19. 07. 2018 | 12:56

Sopka Kilauea chrlí do okolí zelené diamanty

Zelené minerály známé jako olivíny chrlí do okolí havajská sopka Kilauea společně s tunami lávy a popele. Olivíny jsou na ulicích i plážích ostrova Havaj.

Tyto zelené nerosty byly na Havaji přítomné vždycky. Mohutná erupce sopky Kilauea ale způsobila to, že jejich koncentrace je větší a také jsou mnohem lépe viditelné a dosažitelné. Někteří místní lidé je nyní sbírají na ulicích a mají je za přírodní div.

Olivín je zelený minerál, jehož forma bohatá na hořčík se nazývá peridot. Právě peridot se používal po staletí jako kámen pro výrobu šperků. Jeden karát tohoto nerostu má hodnotu kolem 450 dolarů. Místní lidé na Havaji sdíleli fotografie, kde mají plné hrsti těchto přírodních nerostů. „Zelené diamanty doslova prší z nebe,“ napsal jeden z nich na svůj facebook.

Cheryl Gansecki, geoložka z univerzity na Havaji objasňuje hned dvě příčiny, proč se olivíny začaly na ostrově objevovat v tak velkém množství. „Láva, která nyní tryská ze sopky, je velmi bohatá na minerály. Je pravděpodobné, že místní lidé budou nacházet olivíny. Ty mohou být uvnitř kamenů vychladlé lávy, které dopadaly všude kolem a rozpadaly se. Uvnitř byly právě olivíny.“ Olivíny byly také dlouhodobě ukryté v čedičové vrstvě, která pokrývá ostrov a erupce sopky je z jejich úložiště uvolnila. Právě proto je nyní ostrov doslova plný olivínů.

Erupce sopky Kilauea trvá přes 40 dní a pro místní obyvatele jde o tragédii. Nevyžádala si sice doposud žádné oběti na životech, ale pohltila nejméně 600 domů a vyžádala si rozsáhlou evakuaci. Teprve když se láva začala vlévat do moře a ochlazovat se, úřady povolily návrat lidí zpět domů. Velmi zle byl ale poškozen také podmořský ekosystém v okolí ostrova, který se z takového zásahu bude podle odborníků vzpamatovávat celá desetiletí. Láva totiž uvolňuje oxid siřičitý a kyselinu jodovodíkovou, které dohromady změnily kyselost mořské vody, což má přímý vliv na všechny organismy.  Déšť nádherných zelených olivínů je tak jej slabou náplastí na všechny škody, které erupce sopky Kilauea napáchala na Havaji. Ta na dlouhou dobu zřejmě  přestane být rájem potápěčů a milovníků korálových útesů.

DALŠÍ ČLÁNEK: