• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: PUBLIKACE

    Publikováno: 27. 11. 2018 | 11:00

Studie říká jasně, děti homosexuálních párů jsou úplně normální

U nás běží tato debata už několik let a stejně tak je tomu v zahraničí. Mohou mít stejnopohlavní páry děti, respektive jsou schopní jim poskytnout stejně kvalitní výchovu, jako klasická rodina? U nás se zatím jednoznačný konsenzus nenašel, takže by možná mohla pomoci studie, kterou společně vypracovali vědci z univerzity v Římě a v Austinu. A její výsledky mluví jasně.

Abychom dlouho nechodili kolem horké kaše, řekněme rovnou, že výsledky zcela jasně prokazují, že děti gay nebo lesbických párů nejsou v žádném měřitelném parametru pozadu oproti dětem z normálních rodin. Výzkum byl prováděn v Itálii na třech skupinách rodin - 70 bylo gay párů, 125 lesbických a 195 heterosexuálních párů. Výzkum se týkal dětí z těchto rodin, kterým bylo od 3 – 11 let.

Rodiče měli vyplňovat kontinuálně dotazníky, které zjišťovaly celý soubor otázek: Jak si vedou jako rodiče ze svého pohledu, jaké problémy musí řešit, jak vlastně funguje jejich rodina, atd. Tyto dotazníky byly porovnávány pomocí statistických počítačových programů, které následně vytvořily výsledné srovnání. Rozdíly mezi dětmi z jednotlivých skupin byly minimální. Děti z homosexuálních párů vykazovaly méně psychologických problémů, než děti z heterosexuálních rodin.

Autoři studie v ní vyslali i jasný vzkaz italské vládě, že by neměla v žádném případě zohledňovat sexuální orientaci rodičů a určovat na základě tohoto kritéria, kdo je a kdo není vhodný pro založení rodiny. V Itálii, tradiční křesťanské zemi, je v tomto směru situace složitá, takže do celé problematiky může vnést studie nový impulz. Stejně tak jsou výsledky určeny i lékařům. Pokud lékař nebo spíše psycholog narazí na psychologické problémy u dítěte, které pochází ze stejnopohlavního páru, velmi často sklouzne k tomu, že příčinou problémů budou právě homosexuální rodiče. Výzkumná zpráva říká, že to ve většině případů je zcela mylný předpoklad a psychologové by se měli zaměřovat i na jiné aspekty, které hrají roli v životě dětí a ne jen na sexuální orientaci jejich rodičů.

DALŠÍ ČLÁNEK: