• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: NOVÉ OBJEVY

    Publikováno: 30. 05. 2018 | 13:58

Váš pes k vám má nejsilnější citové pouto ve věku 8 týdnů, zjistili vědci

Vědci z arizonské univerzity přišli na opravdu zajímavou věc. Zkoumali, v jakém věku se pejsci zdají být lidem nejroztomilejší. A také zjišťovali, v jakém věku mají psi k lidem nejsilnější citové pouto. A ke svému překvapení zjistili, že na obě otázky existuje stejná odpověď.

Lidé považují za nejhezčí psi ve věku 8 týdnů. To platí pro všechny rasy psů. Je to celkem pochopitelné, jde o malé roztomilé štěně, které se zkrátka musí líbit každému. Je to také doba, kdy se psí matky přestávají starat o svá štěňata a nechávají je, aby se živila sama.

S testem, který tuto věc zjišťoval, přišel psycholog Clive Wynne. Vymyslel experiment, při kterém lidem postupně ukazoval psy různých ras a různého věku. A každý z účastníků experimentu měl ohodnotit na škále, jak se mu které zvíře líbí. A výsledek byl, že se lidem nejvíce líbili osmitýdnenní štěňata. U všech ras bez rozdílu.

Starší teorie říkají, že psi jsou tak úspěšný živočišný druh díky své inteligenci. Podle Wynneho to ale není pravda, inteligence není pro psi nejdůležitější. Hlavním prvkem jejich přežití se stala adaptace na soužití s člověkem. Jeho test je toho důkazem. Štěňata opouští jejich matka přesně v době, kdy mají nejvyšší šanci, že se stanou miláčkem svých lidských pánů, kteří se o ně dobře postarají. Další péče ze strany matky je tak víceméně nadbytečná.

S tím se také snoubí schopnost psů vytvářet si citové vazby na lidi, které v praxi vypadají jako velmi krásné přátelství. Kdo má psa, tak ví, jak skvělými kamarády dokáží psi být. I to je ale sociální strategie určená k přežití. A není náhoda, že právě ve věku osmi týdnů si psi vytvářejí nejsilnější citovou vazbu ke svým pánům. I zde to příroda zařídila tak, aby psi mohli žít ve společnosti lidí.

Psi se tedy postupem staletí velmi dobře adaptovali na život v lidské společnosti. Jsou v tom mistři a hrají prim mezi všemi zvířaty. Třeba takové kočky zdaleka nemají schopnost navazovat tak silná pouta a život s člověčím pánem pro ně zdaleka není jediná varianta, jak přežít. Psi, zdá se, vsadili všechno na člověka.

DALŠÍ ČLÁNEK: