• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: NOVÉ OBJEVY

    Publikováno: 29. 10. 2018 | 12:23

Ve Velké Británii provedl čtyřruký robot sám operaci člověka, dopadla výborně

Na Britských ostrovech vůbec poprvé v dějinách proběhla operace, kterou celou realizoval stroj. Byl to speciální robot se čtyřmi končetinami, který operoval jednačtyřicetiletého Deana Waltera.

Operaci provedl Da Vinci Xi robot, který stál Mersdenskou nemocnici v Londýně 2 miliony liber. Šlo o velkou a náročnou operaci, při které byl Walterovi odoperován močový měchýř, prostata a rektum. Tento typ operace normálně provádí operatér a tři asistenti, zde stačil jeden specializovaný robot se čtyřmi končetinami.

Operace dopadla podle všeho skvěle. Podobné operace totiž vyžadují minimálně třítýdenní rekonvalescenci v nemocnici. Walter jí ale opustil o devět dní dříve, což svědčí o tom, že nenastaly žádné komplikace a zákrok byl proveden na výbornou. „Dělal jsem tuto operaci už stokrát, ale robot jí dělá jednodušší a lepší pro pacienta,“ říká Shawanhaz Rasheed, který jinak v nemocnici tyto operace provádí.

Walter se podle něj uzdravil dříve, protože robot nepotřebuje pro svou práci vyřezávat tak velký otvor do těla člověka a rána se tak rychleji hojí. „Použití robota znamená menší zátěž, se kterou se musí tělo vyrovnat,“ dodává Rasheed.

Robot byl po celou dobu pod jeho kontrolou a část operace stále prováděli lékaři, šlo ale o menší část. Robot měl v celém procesu hlavní roli. Robot je 1,8 metrů vysoký a váží třetinu tuny. Da Vinci je používán v současné době v 70 nemocnicích ve Velké Británii. Kromě tohoto robota je také velmi často na ostrovech používán lehčí a menší Versius, který je navíc britským produktem (Da Vinci vyrábějí Američané), který vyvinuli experti v Cambridge. Vesrsius zatím neprovedl sám žádnou velkou operaci, schyluje se k tomu ale už příští rok. Oba roboti mají velmi dlouhé paže, které jim dávají při operacích větší rádius, než jaký má člověk. Paže jsou nastavitelné a mohou rotovat kolem své osy. Robot také není unaven, nemá problémy se soustředěním, neměl by udělat žádnou chybu. Zdá se tedy, že doba, kdy lidé budou operováni pomocí robotů, se nezadržitelně blíží.

DALŠÍ ČLÁNEK: