• Od: Tomáš Chalupa

    Z kategorie: ZAJÍMAVOSTI

    Publikováno: 23. 11. 2018 | 13:25

Vědci by měli být „pokusná morčata“ nových vesmírných letů, plánuje Roskosmos

Ruská vesmírná agentura Roskosmos se chce vrátit k praxi, která byla využívána v dobách Sovětského svazu. Vesmírní vědci a inženýři by měli na vlastní kůži testovat zařízení, která vyvíjí, přímo na vlastní kůži ve vesmíru. Stanou se tak svým způsobem pokusnými morčaty vesmírného výzkumu.

Rusko plánuje novou generaci vesmírných lodí nazvanou Federace  a právě se startem této nové generace by měli přijít na řadu hlavně vědci a inženýři, kteří by měli letět jako první a testovat v podstatě své vlastní výrobky a vynálezy.  První pilotovaný let raket třídy Federace se plánuje na rok 2024.

S nápadem přišel samotný šéf agentury Dmitrij Rogozin, když novinářům řekl: „Když ukázali soudruhovi Stalinovi nové obrněné auto, které mělo odolat střelám ze samopalu, posadil do něj konstruktéra a pak jej pokropil dávkou z automatu.“ Stejná praxe by podle něj měla být uplatněna při stavbě lodí třídy Federace.

Tiskový mluvčí agentury později jeho slova korigoval s tím, že je nemají novináři brát doslova. Na druhou stranu potvrdil, že vědci a inženýři budou osobně zodpovědní za kvalitu a bezpečnost svých výtvorů. Měli by také létat na palubě lodí do vesmíru, aby funkčnost ověřili přímo v „terénu“. Doposud byla vědecká a inženýrská část oddělena od skupiny kosmonautů.  

Ruský vesmírný program přes ambiciozní prohlášení v současnosti prochází krizí. Velkou pozornost vyvolala aféra s vyvrtaným otvorem do rakety Sojuz, která byla součástí vesmírné stanice ISS. Díra byla zřejmě vyvrtána omylem už při konstrukci plavidla a jen provizorně opravena. Rusko ale pracuje i s verzí, že díru vyvrtali ve vesmíru Američané a šlo o sabotáž. Vyšetřování záležitosti stále probíhá. Další Sojuz zase neúspěšně odstartoval k ISS a jeho posádka se zachránila nouzovým manévrem.

Od té doby jsou lety Sojuzů k ISS zastaveny. Ruský vesmírný program dlouhodobě zatěžují chyby při výrobě, šlendrián a nedostatek financí. Na provozu Sojuzů je ovšem závislá stanice ISS, ke které v současnosti jiné pilotované lodě nelétají, protože zatím nejsou vyzkoušeny. Space X plánuje první let k ISS až na příští rok, takže pokud se Sojuzy nevrátí do služby, bude nutné ISS zřejmě na nějakou dobu opustit. Rusko přesto také znovu potvrdilo, že v roce 2030 chce na Měsíci vybudovat stálou základnu s lidskou posádkou.

DALŠÍ ČLÁNEK: