• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ZAJÍMAVOSTI

    Publikováno: 25. 10. 2018 | 16:28

Vědci našli další důkazy spojitosti mezi císařským řezem a alergiemi na jídlo

V prestižním Journal of Allergy a Clinical Imunology byla publikována studie švédských vědců zabývající se spojitostí mezi porodem císařským řezem a typy alergií, kterými děti trpí. Závěry studie naznačují, že děti, které přišly na svět císařským řezem, mají větší riziko, že budou trpět alergií na některý druh potravin.

Vědci provedli analýzu alergologických záznamů od 1 milionu dětí narozených mezi lety 2001 až 2012. Během 13 let trpělo 2,6 procent dětí alergií na potraviny. Ale u dětí narozených císařským řezem to bylo 18 procent, a u těch, kteří se narodili neplánovaným císařským řezem kvůli komplikovanému průběhu porodu to bylo 21 procent.

Zajímavé je, že děti narozené předčasně, mají naopak o 26 procent menší výskyt těchto alergií, než je průměr. „Tato souvztažnost posiluje teorii, že vystavení novorozence vaginální mikroflóře snižuje riziko alergií,“ stojí ve studii.

Průměrný věk, kdy se u dítěte objevila alergie na jídlo bylo 1,6 roku, ale našly se i případy dětí starých pouhých několik měsíců, u který propukly alergické příznaky. U jednoho se naopak alergie projevila až ve 12 letech.

Jak upozorňují autoři studie, našli sice vztah mezi dvěma proměnnými, ale stále netvrdí, že jde o příčinnou souvislost. U každého dítěte hraje roli kromě toho, jakým způsobem přišlo na svět, roli také mnoho dalších faktorů. Například zda a jak často bylo kojené, zda mu byly podávány léky, a podobně. Na druhou stranu se zdá být velmi pravděpodobné, že vaginální porod přispívá ke zdraví novorozenců a rozvoji jejich imunitního systému. „Zdá se ,že porod císařským řezem u novorozenců zpozdí vývoj imunitního systému a následně zvýší riziko alergických onemocnění,“ stojí v závěrečné části výzkumné zprávy.

 

DALŠÍ ČLÁNEK: