• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ZAJÍMAVOSTI

    Publikováno: 17. 10. 2018 | 10:48

Vědci se podívali na data z online seznamky a zjistili, že krásné fotky nepomáhají

Profesor výpočetních věd z univerzity v Oxfordu Taha Yasseri si vzal od internetové seznamky eHarmony data za posledních 10 let. A díky počítačovému programu přišel na zajímavé souvislosti a vzorce chování.

Seznamka eHarmony patří k těm výběrovým, kde se schází lepší společnost a také se klade důraz na přitažlivý vzhled. Tedy, doteď se mělo za to, že čím lepší fotka na profilu, tím lépe. Ovšem podle Yasseriho to neplatí. Analyzoval profily a data z desetiletého působení seznamky a výsledky jí ukázali, že muži s průměrným hodnocením svého vzhledu 6-7 na desetibodové škále měli nejvíce odpovědí na své inzeráty. Naopak muži s hodnocením 9-10 zdaleka tak úspěšní nebyli. Zcela jednoznačně tak vychází fakt, že mít až příliš dobrou fotku na profilu není žádoucí a nevede to ke kýženému cíli. U žen to podle Yasseriho tolik neplatí, tam byly nejúspěšnější ženy s hodnocením profilů 8 na desetibodové škále.

„Je to vůbec poprvé v historii, co máme možnost něco podobného měřit. Věděli jsme, že vzhled sám o sobě nestačí, ale až nyní máme možnost přinést přesná data v grafech,“ říká Yasseri. Vysvětlení výsledků je podle ní poměrně prosté. Příliš dobré skóre hodnocení vyvolává dojem, že daný muž je prostě „mimo mojí ligu“. „Lidé hledají někoho, kdo jim bude trochu více podobný,“ dodává Yasseri.

Stejně tak data ukázala, že pro ženy není příliš dobrou strategií začínat jako první kontakt. Pokud udělaly první krok, nebyly ve výsledku tolik úspěšné, jako když počkaly, až je osloví muž. Jako ideální typ muže se jevil atletický altruista, tedy něco jako sportovec s dobrým srdcem.  Dále z dat vyplynulo, že ženy jsou vybíravější a více třídily případné nápadníky podle nejrůznějších kritérií, jako je věk, náboženství nebo vzdělání. Méně vybíraví v kritériích jsou muži a zejména singles (zdaleka ne všichni uživatelé seznamky jsou nezadaní).

Pro vědce je tento výzkum unikátním zdrojem informací a dat, které ukazují chování lidí při internetovém seznamování, což je v dnešní době stále populárnější způsob, jak navázat partnerský vztah. A díky různým aplikacím, jako je Tinder, bude jeho obliba dále růst. Pro vědce je to naopak zcela nové pole působnosti, kam se doposud mnoho z nich nevydalo.

DALŠÍ ČLÁNEK: