• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: NOVÉ OBJEVY

    Publikováno: 18. 09. 2018 | 10:05

Vědci zjistili, jaké taktiky používají lidé, aby ve vztahu nepodváděli, a také že nic z toho nefunguje

Je to klasická situace. Máte spokojené manželství a najednou se objeví krásná kolegyně či kolega a vy začnete mít poněkud nepatřičné myšlenky. A což teprve, když se dotyčný či dotyčná začnou o vás zajímat a začne takříkajíc přeskakovat jiskra? Pak je nejvyšší čas zařadit zpátečku. Vědci se začali zajímat, co dělají lidé nejčastěji, aby z podobných pokušení vybruslili nebo se jim vyhnuli.

Vědci z univerzity v Novém Brunswicku  se zeptali 362 heterosexuálních párů ve věku od 19 do 65 let, jaký je jejich recept na udržení vztahu ve chvíli, kdy jsou vystaveni řekněme zkoušce v podobě zájmu od atraktivní ženy či muže. Tři čtvrtiny lidí v takové situaci zvolili taktiku, kterou bychom mohli nazvat jako vylepšení vlastního vztahu. Pozvali svou manželku či manžela na romantickou večeři, pěkně se pro něj oblékli a samozřejmě zvýšili frekvenci sexu.

Druhá nejčastější taktika byla fyzické vyhýbání se pokušení. Zkrátka se vyhýbat jakémukoliv kontaktu s „pokušitelem“. Třetí taktiku pak bylo navozování negativních myšlenek, jako je pocit viny nebo negativní myšlenky na dotyčného.

Všechny tyto metody vypadají jako velmi efektivní, ale jak se ukázalo dále, jsou ve většině případů zcela neúčinné. Zkrátka vůbec nefungují. Ptáte se proč?

Nic z toho totiž nefunguje dlouhodobě a právě čas je v takových chvílích největší nepřítel. Jednorázovému pokušení nebo flirtu trvajícímu jen omezenou dobu se těmito taktikami jistě lze bránit, ale pokud je mu člověk vystaven dlouho a myšlenky na nevěru se uhnízdí v jeho hlavě, tak pak už takto vztah zachránit nelze. Jakmile se nám jednou dostanou hříšné myšlenky do hlavy, už je boj vlastně z poloviny prohraný. Těchto myšlenek se lze totiž zbavit jen obtížně. „Data z výzkumu nám načrtla velmi pochmurný obrázek. Můžeme vzývat tyto jednotlivé techniky, ale nezdá se, že by hrály velkou roli v tom, jak zastavit pokušení,“ říká Alex Ferara, vedoucí výzkumného týmu.

Vědci bohužel nepopsali, jaké metody by byly účinnější, ani co by měl člověk udělat, aby v takových chvílích obstál. Možná proto je to tak těžké a tolik párů se rozchází kvůli nevěře.  

DALŠÍ ČLÁNEK: