• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: VĚDECKÉ TEORIE

    Publikováno: 12. 11. 2018 | 11:09

Většina teenagerů raději chatuje, než aby si reálně povídali

Vědci v novém výzkumu potvrdili to, co mnoho rodičů začínalo tušit. Jejich teenageři si mnohem raději píšou přes sociální sítě a komunikační platformy, než aby se se svými vrstevníky setkávali osobně a bavili se s nimi v reálném světě. Výsledky výzkumu jsou vskutku alarmující.

Výzkumníci pracovali se vzorkem tisícovky dětí ve věku 13 – 17 let. Těm předložili dotazník, ve kterém se jich ptali na jejich komunikační zvyklosti. Výsledky potvrdily trend, který pozorují psychologové i  rodiče. 35 procent dětí odpovědělo, že komunikace přes mobil je pro ně nejpříjemnější. Osobní komunikaci preferovalo 32 procent respondentů. Přes 70 procent teenagerů je pravidelně na sociálních sítích a tráví na nich velké množství času, 16 procent dětí je na sociálních sítích prakticky nepřetržitě.

Ještě v roce 2012, kdy probíhal podobný výzkum, preferovalo osobní komunikaci 49 procent dětí. Za šest let se tedy toto množství dramaticky zmenšilo. Už tehdy uvedlo naopak 33 procent dětí, že preferuje textovou komunikaci.

Přestože se výsledky zdají být alarmující, a vlastně skutečně jsou, vědci v nich nacházejí i jistá drobná pozitiva. Z dalších dat totiž vyplynulo, že 57 procent dětí tvrdí, že je sociální média nijak nevytrhují od řešení podstatných věcí a 72 procent dokonce uvedlo, že jsou si vědomi, že s nimi technologické společnosti manipulují, aby si koupili více jejich produktů nebo trávili čas s jejich aplikacemi. Vypadá to tedy, že tyto technologie se sice staly nedílnou součástí života teenagerů, ale ti jsou schopni je odlišovat od reálného života a nepřikládají jim takový význam. 25 procent dětí uvedlo, že se díky sociálním sítím cítí méně osamělé.

Celkový obrázek je ovšem spíše ponurý. Děti jsou pohlceny moderními technologiemi a stále více ztrácejí sociální schopnosti, jako je normálně se bavit, udržet pozornost, vyjadřovat se verbálně. Je otázka, jaká data přinese další výzkum, který proběhne za dalších šest let. Už teď je jasné, že svět mladých je technologiemi ovlivněn víc, než je zdrávo.

DALŠÍ ČLÁNEK: