• Od: ZázrakyVědy.cz

    Z kategorie: ZAJÍMAVOSTI

    Publikováno: 23. 10. 2018 | 09:59

Ze zmrazených vajíček se rodí většinou dívky, tvrdí pražská expertka

Z umělého oplodnění se rodí více dívek než chlapců, tvrdí Renáta Huttelová z kliniky IVF Cube. A ví také, proč tomu tak je.

„Pokud se bavíme obecně, pak v populaci se rodí 51 procent mužů a 49 procent žen. U porodů, které pocházejí ze zmrazených vajíček, je tomu ale opačně. Je to jen poměrně malá změna, ale vyznívá mírně ve prospěch dívek,“ říká Huttelová.

V čem je příčina? Jednoduše dívčí embrya jsou silnější a odolnější, než chlapecká. V průběhu zmrazování a rozmrazování se ztrácí několik buněk, které se zase nahradí. Ale mužská embrya jsou zřejmě na tento proces citlivější. „Když zmrazím zárodky a pak je zase rozmrazím, ty mužské jsou citlivější. To je důvod, proč se z umělého oplodnění rodí více holčiček. Jejich embrya jsou prostě silnější a odolnější,“ vysvětluje Huttelová.

Rozdíl je statisticky sice stále malý, ale stojí za zaznamenání. Je potřeba širší výzkum, který by se této problematice věnoval a je také potřeba shromáždit více statistických údajů o této problematice.

Pomoci s otěhotněním mohou také spermiové magnety. Jde o technologii známou jako MACS (magnetic-activated cell sorting), která umožňuje eliminaci 15-20 procent spermií s poškozenou DNA. Podle Hany Višňové, ředitelky kliniky IVF Cube, MACS zvyšuje šanci na otěhotnění až o 10 procent. Není to přitom dávno, co byly zveřejněny výsledky výzkumu, které tvrdily, že magnety přitahují poškozené a staré spermie a snižují tak možnost otěhotnění.  Podle tohoto výzkumu bylo celých 20 procent spermií ze vzorků odebraných neplodným mužům starých nebo deformovaných. Při použití MACS je ale nutné používat zdravé a kvalitní spermie, a pak je šance na otěhotnění skutečně statisticky vyšší.

Neplodnost trápí ve Spojených státech 11 procent žen a 9 procent mužů, ve Velké Británii má problémy s otěhotněním každý sedmý pár. V České republice je to zhruba 15 procent párů, které mají problém otěhotnět. Lékaři jsou ale při umělém oplodnění úspěšní v 90 procentech.

DALŠÍ ČLÁNEK: