• Od: Tomáš Chalupa

    Z kategorie: ZAJÍMAVOSTI

    Publikováno: 22. 11. 2018 | 14:05

Zemětřesení v západních Čechách pohlídá nová mobilní aplikace

Vědci z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR přišli s novou mobilní aplikací. Její název je SeisLok a má za cíl informovat o zemětřesení v západních Čechách. Aplikace funguje na operačních systémech Android a iOS.

Mobilní aplikace SeisLok poskytuje aktuální informace o zemětřeseních na území západních Čech. Umožňuje uživatelům přesné sledování polohy epicenter zemětřesení v mapě nebo v seznamu jednotlivých zemětřesení. Uživatelé si mohou údaje filtrovat podle času vzniku nebo magnituda. V případě, že zemětřesení překročí určité magnitudo, nebo když Geofyzikální ústav vydá důležitou zprávu vztahující se k západočeským zemětřesením, zobrazí se uživateli aplikace notifikace.

Informace pro aplikaci vychází především z údajů stávající moderní sítě seismických stanic s názvem  WEBNET, která v západočeské zemětřesné oblasti nepřetržitě seismickou aktivitu monitoruje. Aplikace proto poskytne přesnější informace než zahraniční mobilní aplikace EarthQuake či Earthquake Alert!, které pracují s údaji stanic umístěných ve větší vzdálenosti od epicenter západočeských zemětřesení.

A proč aplikace sleduje zrovna západní Čechy? Oblast severně od Chebu totiž čas od času postihují zemětřesné roje, což je označení pro série zpravidla menších zemětřesení. Silnější z nich bývají mohou pocítit obyvatelé okolních obcí, ty nejsilnější dokonce mohou způsobit drobné škody. Zatím poslední zemětřesný roj proběhl v květnu 2018. V této době hledaly na webových stránkách Geofyzikálního ústavu aktuální informace tisíce lidí a právě proto vznikla aplikace SeisLok.

Součástí aplikace je také dotazník, prostřednictvím kterého mohou lidé, kteří zemětřesení pocítili, poslat do Geofyzikálního ústavu shrnutí svých pozorování a pocitů. Pracovníci Geofyzikálního ústavu uvítají zkušenosti uživatelů s touto mobilní aplikací, které budou využity při dalším vývoji aplikace.

DALŠÍ ČLÁNEK: